لاواژ در منزل شیراز

مشاوره روانشناسی در منزل شیراز
21/09/2019
ادم ریوی در سالمندان
28/09/2019

لاواژ در منزل شیراز

شاید تا بحال این کلمه را شنیده باشید : لاواژ به معنای شستشوی معده برای تخلیه محتویات آن میباشد و حدودآ 200 سالی میشود که از این روش برای تخلیه سموم معده از این روش استفاده میشود
لاواژ چه زمانی انجام میشود
تخليه معده در 2-1 ساعت اول( خصوصاً دقايق اول) بعد از مسموميت از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. اما به دليل اينكه بسياري از داروها و سموم باعث تاخير تخليه محتويات معده به روده مي شوند و نيز برخي داراي چرخه انتروهپاتيك هستند، لذا توصيه مي شود كه عمل تخليه معده حتي با گذشت 12 ساعت از مسموميت نيز در تمامي بيماران صورت گيرد.(مگر اينكه منع مصرف خاصي وجود داشته باشد).
موارد کاربردلاواژ:
 خارج نمودن داروها و سموم مايع و جامد در صورتي كه بيمار حجم زيادي را مصرف كرده باشد.لاواژ معده عمدتاً در عرض 60-30 دقيقه بعد از مصرف موثرتر است، هرچند در مورد داروهايي كه سرعت تخليه معده را كاهش مي دهند، تا چند ساعت پس از مصرف نيز كاربرد دارد.
 برای کسانی که سم خورده اند یا مصرف زیاد دارو و الکل
 برای کسانی که قبل از عمل جراحی باید معده آنها تمیز باشد
 همچنین به عنوان روشی برای کاهش دمای بیماران دچار گرمازدگی نیز کاربرد دارد

لاواژ

تخليه معده در موارد زير ممنوع است:
1مسموميت با نفت
2تشنج،كاهش هوشياري و يا كما
3مسموميت با مواد سوزاننده قليايي يا اسيدي
4اختلالات آناتوميك يا اعمال جراحي بزرگ شكم
5اختلالات انعقادي

اهداف شستشوی معده
۱- کنترل خونریزی معده و روده
۲- خارج کردن ترشحات تحریک کننده و جلوگیری از تهوع و استفراغ
۳- پی بردن به محل خونریزی و سرعت خونریزی
۴- خارج کردن لخته های خون از داخل معده

عدم دسترسی به مطب پزشکان در ساعات روز و شب و ایام تعطیل، معضلات ترافیک شهری و یا عدم امکان جابجایی بیماران سالمند , پرستار سالمند ، نیاز به استفاده از خدمات شبانه روزی و قابل دسترس را دو چندان می نماید. مرکز خدمات پرستاری شیراز درمان این امکان را به شما می دهد تا در صورت نیاز و تجویز پزشک به لاواژ و گذاشتن سوند معده را در منزل انجام دهید. برای اطلاع بیشتر با تماس بگیرید.