جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

امکان ابتلا به سویه اومیکرون برای دومین بار چقدر است؟

ابتلا به سویه اومیکرون

ابتلا به بیماری سویه اومیکرون برای بار دوم و یا بیشتر امکان‌پذیر است حتی اگر مدت کوتاهی از ابتلای اولیه گذشته باشد. پروفسور کاترین بنت، اپیدمیولوژیست استرالیایی می‌گوید که امکان ابتلای مجدد وجود دارد مخصوصا اگر پیش از این به سویه دیگری مبتلا شده باشید.

تجزیه و تحلیل آژانس امنیت سلامت بریتانیا که در ماه دسامبر منتشر شد نشان داد که از هر ۱۰ نفر مبتلا به سویه اومیکرون در انگلیس یک نفر قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شده بودند.

بنابراین طبق آخرین اطلاعات ابتلای مجدد به کووید-۱۹ بسیار امکان‌پذیر است و اومیکرون این احتمال را بیشتر می‌کند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چه مدت فاصله می‌تواند بین ابتلای اول و دوم باشد؟

تحقیقات نشان داده است برخی افراد که از کووید-۱۹ بهبود می‌یابند می‌توانند حدود سه ماه تا چند سال ایمنی داشته باشند و احتمال ابتلای دوباره فرد به ویروس در طول یک ماه بسیار کم است گرچه غیرممکن نیست.

دکتر ویلیام شافنر، استاد بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت بریتانیا گفت: «برخی افراد این تصور را دارند که پس از ابتلا به این بیماری برای همیشه در برابر کووید-۱۹ محافظت می‌شوند گویی این بیماری سرخک است.»

وی اضافه کرد: «اما دو ویروسی که باعث این عفونت‌ها می‌شوند بسیار بسیار متفاوت هستند. محافظت از ویروس کرونا پس از مدتی به طور طبیعی کاهش می‌یابد.»
مطالعه‌ای که اکتبر سال گذشته از سوی دانشکده بهداشت عمومی ییل بریتانیا صورت گرفت نشان داد افراد واکسینه نشده بهبود یافته از کرونا بین سه تا ۶۱ ماه در برابر ابتلای مجدد مصونیت دارند. با این حال این داده‌ها قبل از ظهور سوریه اومیکرون ثبت و منتشر شده است.

طبق آخرین مطالعات بیش از یک تست مثبت برای هر سویه کووید-۱۹ در یک بازه زمانی ۹۰ روزه بخشی از همان بیماری اولیه در نظر گرفته می‌شود. اگر چند هفته پس از نخستین آزمایش مثبت، بار دیگر تست مثبت شود به احتمال زیاد از اثرات باقی‌مانده عفونت اولیه باشد. آزمایش‌های مثبت خارج از دوره ۹۰ روزه در بریتانیا به‌عنوان ابتلای مجدد محسوب می‌شود.

مطالعات در بریتانیا درباره سویه اومیکرون نشان داده است که ابتلای قبلی به کووید محافظت ضعیفی در برابر سویه جدید ایجاد می‌کند.

محققان در کالج امپریال لندن دریافتند که سویه اومیکرون تا حد زیادی از مصونیت در برابر عفونت قبلی کووید یا دو دُز واکسن فرار می‌کند.

یک مطالعه بر روی تمام موارد تایید شده کووید-۱۹ با آزمایش پی‌سی‌آر در انگلستان بین ۲۹ نوامبر تا ۱۱ دسامبر نشان داد که بیمارانی که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده‌ بودند تنها حدود ۱۹ درصد ایمنی در برابر اومیکرون داشته‌اند.

این رقم تقریبا مطابق با دو دُز واکسن کووید-۱۹ است که دانشمندان تخمین زده‌اند در برابر نوع جدید موثر است.

پرفسور نیل فرگوسن، از امپریال کالج لندن گفت: «این مطالعه شواهد بیشتری از اینکه اومیکرون می‌تواند از مصونیت قبلی یا واکسیناسیون فرار کند، ارائه می‌دهند.»

 

آیا امکان دوبار ابتلا به سویه اومیکرون وجود دارد؟

 

در حال حاضر اطلاعات کافی برای تشخیص اینکه آیا افراد می‌توانند دو یا چند بار به اومیکرون مبتلا شوند وجود ندارد.

دلیل این موضوع روشن است چرا که اغلب مراکز بهداشتی و درمانی از جمله در بریتانیا ابتلا مجدد برای یک فرد را با فاصله ۹۰ روز یا بیشتر تعریف می‌کنند. علائم باقی مانند از ابتلا به کووید تا سه ماه می‌تواند در آزمایش‌های پی‌سی‌آر نشان داده شود بنابراین تنها راه قابل اعتماد برای صحبت درباره ابتلای مجدد این است که یک فاصله ۹۰ روزه بین تست های مثبت قرار گیرد.

نخستین موارد سویه اومیکرون در اواخر ماه نوامبر شناسایی شد بنابراین هنوز زمان کافی برای بررسی دقیق این موضوع وجود ندارد.

در حال حاضر مشخص نیست که چه سطح از ایمنی پس از ابتلا به اومیکرون رخ می‌دهد. من فکر می‌کند با گذشت زمان احتمال ابتلای مجدد وجود دارد.

دکتر امش آدالجا
محقق ارشد در مرکز جان هاپکینز در ایالات متحده

دکتر امش آدالجا، محقق ارشد در مرکز جان هاپکینز در ایالات متحده می‌گوید: «در حال حاضر مشخص نیست که چه سطح از ایمنی پس از ابتلا به اومیکرون رخ می‌دهد. من فکر می‌کند با گذشت زمان احتمال ابتلای مجدد وجود دارد. اما ما هنوز آن اطلاعات را نداریم زیرا اومیکرون تنها از اکتبر/نوامبر در دسترس بوده است.»

پروفسور کاترین بنت، اپیدمیولوژیست استرالیایی معتقد است که احتمال کمی وجود دارد که یک فرد دو بار به یک سویه مبتلا شود.

او اضافه کرد: «ما انتظار نداریم که فرد مبتلا به اومیکرون چند هفته بعد بار دیگر به اومیکرون مبتلا شود.»

وی دلیل این موضوع را اینگونه توضیح می‌دهد: «این احتمال کمتر است زیرا آن‌ها یک پاسخ ایمنی کاملا خاص به اومیکرون دریافت کرده‌اند.»

نانت سورنسن، یک زن اهل سیدنی استرالیا است که در ماه ژانویه دو بار تستش مثبت شده است. او در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی استرالیا گفت که شوکه شده است و بسیار بدشانس است.