جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بیماری هاشیموتو چیست؟

بیماری هاشیموتو چیست؟

بیماری هاشیموتو چیست؟

بیماری هاشیموتو :یک بیماری خود ایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید شما حمله می کند و از تولید کافی هورمون های تیروئید جلوگیری می کند.

غده تیروئید شما یک غده کمانی شکل در نزدیکی قاعده گلو است. این غده هورمون های تیروئید تولید می کند. این هورمون ها بر فرآیندهای مهم بدن مانند دما ، سطح انرژی و رشد تأثیر می گذارند.

هورمون های تیروئید برای متابولیسم شما مهم هستند. سطح پایین هورمون تیروئید ممکن است طیف وسیعی از علائم مانند خستگی ، افزایش وزن و عدم تحمل سرما را ایجاد کند.

غده تیروئید شما ممکن است به طور قابل ملاحظه ای بزرگ شود که به آن گواتر می گویند. یا ممکن است کوچک شود. توده یا ندول نیز ممکن است در غده تیروئید ایجاد شود.

علائم بیماری هاشیموتو چیست؟

این بیماری به تدریج می تواند باعث کمبود هورمون های تیروئید می شود که به کم کاری تیروئید معروف است. علائم ممکن است خفیف یا شدید باشند.

آنها عبارتند از:

خستگی و نیاز به خواب بیشتر از حد معمول
ناتوانی در تحمل سرما
افسردگی یا خلق و خوی پایین
عدم تمرکز
افزایش وزن
یبوست
درد در عضلات
پوست خشک
موی نازک
ناخن های شکننده
عضلات ضعیف یا دردناک
حافظه ضعیف
تیروئید بزرگ شده
میل جنسی پایین (در مردان یا زنان)

علت بیماری هاشیموتو چیست؟

علت بیماری مشخص نیست. شاید ممکن است که ارثی باشد.

بیماری هاشیموتو چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید علائم کم کاری تیروئید دارید ، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها شما را معاینه می کنند و احتمالاً آزمایش خون از جمله آزمایش سطح هورمون شما را انجام می دهند.

بیماری هاشیموتو چگونه درمان می شود؟

در حالی که هیچ درمانی برای این بیماری  وجود ندارد ، خود کم کاری تیروئید قابل درمان است.

ممکن است مادام العمر به درمان جایگزینی هورمون تیروئید نیاز داشته باشید. احتمالاً باید سطح هورمون تیروئید خود را به طور مرتب چک کنید تا در صورت لزوم پزشک درمان را انجام دهد.

آیا می توان از بیماری هاشیموتو جلوگیری کرد؟

اگر کم کاری تیروئید درمان نشود ، می تواند منجر به مشکلاتی از جمله گواتر (افزایش اندازه غده تیروئید) ، مشکلات قلبی یا مشکلات روحی شود. گاهی اوقات ، تهدید کننده زندگی است.