دیس ‌لیپیدمی چیست؟
دیس ‌لیپیدمی چیست؟
1400-10-04
بازگشت اسید به مری یا ترش کردن
1400-10-08

درمان اسهال

درمان اسهال

فهرست مطالب:

درمان اسهال
دفع اجابت مزاج نرمال بیمار،سه بار در روز تاسه بار در هفته است. تعریف اسهال نظر به شکایت بیماران،تغییردر قوام و حجم مدفوع ودفعات افزایش یافته اجابت مزاج بیمار (بیش ازسه بار در روز)است. علت اسهال عوامل عفونی و مسمومیت های غذایی شایعترین علت هستند(90درصد علل اسهال حاد را تشکیل می دهند) 10درصد باقیمانده ممکنه عواملی مثل داروها،کولیت ایسکمیک،دیورتیکولیت کولون باعث اسهال حاد شوند.

عوامل عفونی:

معمولا اسهال عفونی توسط انتقال دهانی_مدفوعی و یا ازطریق خوردن آب آلوده به پاتوژن های موجود در مدفوع ایجاد شده،باتب و استفراغ،درد شکم و گاها اسهال خونی همراه است.

کولیت اسکمیک :

این بیماری در جریان ایسکمی مخاط روده بزرگ رخ می دهد و میکانیسم آن ناشناخته است.معمولا در افراد بالای 50 سال دیده میشود.تهوع و استفراغ ندارند،در ابتدا اسهال شل آبکی کم حجم دارند که تبدیل به اسهال خونی شده و بیمار نهایتا توکسیک میشود.برای تشخیص این بیماران کولونوسکوپی می شوند و برای جلوگیری از سیپسیس((sepsis مایعات وانتی بیوتیک به بیماران نسخه میگردد

برخورد با اسهال حاد:

خفیف:این بیماران دهیدره نیستند.سرکار می روند.فعالیت های روزانه شخصی خود را انجام می دهند.سه تا چهار باردر روز اسهال شل خمیری دارند،درد شکم مختصری دارند.در برخورد با این بیماران جایگزینی مایعات به تنهایی کافی است.

متوسط:مختصری دهیدره هستند و درد شکم نسبتا زیادی دارند وسرکار نمی روند،اما فعالیت های روزانه شخصی خود را انجام می دهند و قادر به خوردن مایعات هستند.در برخورد این بیماران حتما )ORSهمان آب آشامیدنی به همراه مقدار متعادلی از آب و شکر)میدهیم .

شدید:این بیماران کار خود را انجام نمی دهند و نیاز به بستری و حمایت دارند.تب بالا و اسهال خونی دارنددر برخورد با این بیماران مایعات وریدی لازم می شود.

بعد از ریهدره کردن بیمارانی که ریسک فاکتور ندارند با تجویز دیفنوکسیلات یا لوپیرامید بیماران بهبودی حاصل می کنند

ولی در صورتی که اسهال بیماران بیشتر از 48 ساعت ادامه پیدا کرد و بیماران تب و اسهال خونی نداشتند احتمال قوی عامل ژاردیا بوده و برای رفع اسهال بیماران قرص متروندازول نسخه میشود.

نکته:بیمارانی اسهال خونی یا تب دار باشند به هیچ عنوان نباید داروهای ضد اسهال مصرف کنند.

اسهال ترشحی

اسهالی است که بیشتر از چهار هفته طول کشیده و علت غیر عفونی داشته

این نوع اسهال به دلیل ترشح پلاسما به داخل روده ایجاد شده به این دلیل بیماران اسهال پرحجم داشته (بالای 3 Lit در روز و تا 20Lit هم در بعضی موارد گزارش شده است

اسهال اسموتیک

در مواردی که فرد ماده غیر قابل جذبی بخورد (سوربیتول،لاکتولوز) یا اگر فرد مشکل جذبی داشته باشد و کربوهیدرتی بخورد که توان جذب آنرا نداشته باشد،باقی ماندن آن در روده اسهال اسموتیک می دهد.

درمان اسهال در موارد خاص

درمان اسهال شبانه دیابت :کلونیدین

درمان اسهال زولینجرالیسون:امپرازول(ppi)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *