پانسمان در منزل
پانسمان زخم جراحی در منزل
1399-04-05
آپاندیس ونحوه تشخیص آن
1399-04-09

علائم جدید ویروس کووید19

علائم جدید کووید 19

فهرست مطالب:

آقای دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی شرح داد:

از ابتدای شیوع کرونا ویروس در سطح جهان این ویروس با عنوان بیماری مختص دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی شناخته شده بود بنابراین تمام مردم بر این باور بودند که باید با علائمی، چون تب، سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه به بیماری کرونا مشکوک شوند، اما با گذشت ۳ الی ۴ ماه از شیوع بیماری در سطح جهان متوجه شدیم که این بیماری مولتی سیستمیک است و می‌تواند تمام ارگان‌ها را با خود درگیر کند.

یکی از علائمی که با شروع فصل گرما در ایران شاهد آن بودیم علائم گوارشی است، ۳۰ درصد از بیماران که عمدتاً جوانان و کودکان هستند با علائمی همچون بی‌اشتهایی، اسهال، تهوع و درد‌های شکمی مراجعه می‌کنند، این علائم نشانه‌های گوارشی بیماری کووید محسوب می‌شوند همچنین که فصل گرما مصادف است با شروع مسمومیت‌های غذایی، عفونت‌های مجاری ادراری و روده‌ای که احتمال می‌رود با کرونا اشتباه شود.

از سوی دیگر ما با اوج دوم بیماری در ایران مواجه هستیم که احتمال می‌رود بسیاری از بیمارانی که تشخیص عفونت برای آن‌ها داده می‌شود به کرونا مبتلا باشند، بنابراین توصیه می‌کنیم کسانی که دچار اسهال یا عفونت‌های شدید شده اند که ضعف و بی حالی نیز به همراه داشته یا دستگاه تنفسی آن‌ها را درگیر کرده برای بررسی کرونا به بیمارستان مراجعه کنند.

آقای دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی درباره‌ی علائم از بین رفتن حس چشایی یا بویایی که اخیرا در ایران شایع شده اظهار داشت:

کهیر، ریزش مو، سکته قلبی، نارسایی کلیه، درگیری کبد و یرقان ممکن است از نشانه‌های بیماری کرونا باشد، هر کدام از این علائم نشان دهنده درگیری یک ارگان از بدن میتواند باشد که به تازگی به عنوان علامت بیماری کرونا کشف شده اند، یکی دیگر از علائمی که اخیراً به عنوان علامت بیماری کرونا شایع شده از بین رفتن حس بویایی است که نشان دهنده درگیر شدن قسمت فوقانی دستگاه تنفس است، این علامت در بانوان شایعتر از آقایان بوده است که با از دست رفتن کامل حس چشایی و بویایی رخ می‌دهد.

علائم جدید ویروس کرونا

خوشبختانه این نوع از علامت تنها نشان دهنده ابتلا به ویروس کرونا است، اما فرد مبتلا به مدت دو هفته تراوشات ویروس را از قسمت بینی دارد به همین دلیل است که پزشکان توصیه کردند تماس با بینی، دهان و چشم در افراد به حداقل برسد و همچنین دست دادن و روبوسی کردن نیز محدود شود، عمده بیمارانی که با این علائم به کرونا ویروس مبتلا می‌شوند پس از ۴ الی ۸ هفته حس چشایی و بویایی خود را به دست می‌آورند و نیاز به انجام درمان خاصی ندارند صرفاً برای عدم انتقال ویروس باید دو هفته قرنطینه باشند.

خوشبختانه این علامت بسیار واضح است و نشانه هیچ بیماری خاص دیگری نیست و اگر شخصی با از دست رفتن حس چشایی و بویایی در اپیدمی کرونا به بیمارستان مراجعه کند می‌توان احتمال بالایی برای ابتلا به کرونا در نظر گرفت که در ایران هم این علامت بسیار شایع است.

آقای دکتر مسعود مردانی با تاکید بر اینکه تمام افراد نیاز به انجام تست کرونا ندارند درباره علائم مورد نیاز برای انجام تست کرونا بیان کرد:

چند گروه از مردم باید حتماً تست کرونا را انجام بدهند: اولین گروه افرادی هستند که علائمی همچون از دست رفتن حس بویایی، چشایی، بدن درد، اسهال و تب را مشاهده میکنند، گروه دوم پرسنل پزشکی که با این افراد در تماس هستند چرا که احتمال ابتلای آنان بالا است، گروه سوم اعضای خانواده افراد مبتلا به کرونا هستند که باید حتما آزمایش بدهند چرا که ثابت شده است بیشترین احتمال ابتلای افراد بر اثر تماس‌های ساده خانواده اتفاق می‌افتد.

کرونا
لیستی از علائم کرونا:
توجه داشته باشید ممکن است این علائم در هر فردی متفاوت و متغییر باشد. و همچنین داشتن این علائم نشانه مطمعنی از مبتلا شدن شما به این بیماری نیست.
1. تب
2. سرفه
3. تنگی نفس
4. احساس سرما
5. درد عضلانی
6. سردرد
7. گلودرد
8. لرز مکرر همراه با احساس سرما
9. از دست رفتن حس چشایی یا بویایی
10. مشکلات گوارشی مانند اسهال
11. سرمازدگی و قرمزی شدید انگشتان
12. بی اشتهایی
13. استفراغ
14. درد شکمی
15. ریزش مو و کچلی
16. تغییر رنگ پوست
هر چه بر تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می‌شود، کووید ۱۹ با علائم متنوع تری شناسایی می‌شود.

برای آشنایی و پیشگیری کرونا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *