جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه درمان کیست های تخمدان

نحوه درمان کیست های تخمدان

کیست تخمدان :  یک کیسه پر از مایع در تخمدان است و در زنان با قاعدگی منظم شایع است. آنها معمولاً سرطانی نیستند اماگاهی آنها میتوانند سرطانی باشند، بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است کیست تخمدان داشته باشید ، با پزشک خود مشورت کنید.

گاهی اوقات کیست ها می توانند باز شوند و باعث خونریزی شدید شوند. اگر درد همراه با تب و استفراغ ، درد شدید شکم ، ضعف و تنفس سریع دارید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

انواع کیست تخمدان چیست؟

شایع ترین کیست های غیر سرطانی تخمدان ، کیست فولیکول و کیست جسم زرد است.

کیست های فولیکول

هر ماه ، در طول یک چرخه قاعدگی طبیعی ، تخمدان های شما تخمکی را که در یک فولیکول یا کیسه کوچک رشد کرده است آزاد می کند. کیست فولیکول زمانی رخ می دهد که این کیسه باز نشود و تخمک آزاد نشود. در عوض ، به رشد خود ادامه می دهد و یک کیست تشکیل می دهد.

کیست فولیکول ممکن است علائم نداشته باشد و معمولاً طی یک تا 3 ماه از بین می رود.

کیست های جسم زرد

اگر کیسه فولیکول بعد از آزاد شدن تخمک کوچک نشود ، کیست های جسم زرد شکل می گیرند ، اما در عوض خود را دوباره می بندند. سپس مایع درون کیسه جمع شده و کیست ایجاد می کند.

این کیست ها معمولاً طی چند هفته از بین می روند اما می توانند بسیار بزرگ شوند – اندازه آنها تا 10 سانتی متر می رسد. آنها گاهی اوقات می توانند خونریزی کرده یا تخمدان را پیچانده و باعث درد شوند.

انواع دیگر غیر سرطانی عبارتند از:

آندومتریوم ، ناشی از آندومتریوز

درموئیدها ، از سلولهای موجود از بدو تولد

سیست آدنوم ها که با مایع آبکی پر شده اند

کیست های سرطانی نادر هستند و به آنها سرطان تخمدان می گویند.

اگر فکر می کنید ممکن است کیست تخمدان داشته باشید یا علائمی مانند:

نفخ شکم

نیاز به دفعات بیشتر ادرار کردن

فشار یا درد لگن

خونریزی غیر معمول واژن

درد هنگام مقاربت جنسی

پزشک شما ممکن است معاینه فیزیکی انجام دهد و آزمایشاتی را پیشنهاد کند که شامل موارد زیر است:

آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی

آزمایش خون

درمان کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان بدون درمان از بین می روند.

 

اگر آزمایشات نشان می دهد کیست شما غیر سرطانی است ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که هیچ درمانی لازم نیست ، اما شما باید به طور منظم چکاپ کنید. اگر کیست از بین نرود ، رشد نکند یا باعث درد شود یا اگر کیست سرطانی باشد ، پزشک ممکن است جراحی مانند لاپاراسکوپی را پیشنهاد کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

برخی از زنان دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می شوند که زمانی اتفاق می افتد که تخمدان ها کیست های کوچک زیادی ایجاد می کنند. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری هورمونی است و از هر 5 تا 10 زن در سنین باروری ، یک نفر را درگیر می کند. در صورت ابتلا به آن ، تخمدان ها بزرگ شده و حاوی تعداد زیادی کیست کوچک و پر از مایع هستند.

زمانی اتفاق می افتد که تخمدان شما بیش از حد آندروژن تولید می کند – هورمون مردانه. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک گاهی دچار موهای زائد صورت و بدن ، آکنه ، ریزش مو – مشابه طاسی مردان – و رسوب چربی در اطراف شکم می شوند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از علل اصلی ناباروری است ، با این حال بسیاری از زنان از وجود آن مطلع نیستند.