وصل سرم و آنژیوکت زدن در منزل 

اگر فردی سالخورده یا کودکی بیمار دارید که نیاز به تزریق طولانی مدت در منزل دارد حتما به یاد داشته باشید که می توانید بدون مراجعه به مراکز درمانی و تنها با یک تماس در تمام ساعات شبانه روز از خدمات وصل آنژیوکت و سرم زدن در منزل توسط مرکز پرستاری شیراز درمان استفاده کنید.

آنژیوکت ها مهمترین وسیله برای وصل سرم و تزریقات هستند. انژیوکت ها لوله های قابل انعطافی هستند که توسط یک سوزن کوچک داخل ورید تعبیه می شوند. در ابتدا برانول با سوزن وارد رگ می شود، سپس سوزن خارج شده و قسمت پلاستیکی ظریف داخل رگ باقی می ماند.

در افراد مسن رگ ها اسکلروتیک و سخت هستند(قابلیت انعطاف پذیری کمی دارند). این رگها به سرعت پاره و به اصطلاح بومبه می شوند. برای جلوگیری از این مساله باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام شود.

برای کودکان با استفاده از ژل بی‌حس‌کننده موضعی (مانند لیدوکائین) پوستِ ناحیه‌ای که قرار است آنژیو در آن قرار داده شود را بی‌حس کرده سپس آنژیوکت را قرار می‌دهند.

آنژیوكت یك محصول چند كاره است كه برای تزریق های مكرر یا طولانی مدت سیاهرگی داروها، خون یا سایر محلولهای تزریقی به تنهایی يا تركیبی از آنها بكار می رود. این محصول برای بی حسی اسپاینال، اپیدورال، كادال و حتی بیوپسی نیز استفاده می شود.

برانول ها یا آنژیوکت ها لوله های قابل انعطافی هستند که توسط یک سوزن کوچک داخل ورید تعبیه می شوند. در ابتدا برانول با سوزن وارد رگ می شود، سپس سوزن خارج شده و قسمت پلاستیکی ظریف داخل رگ باقی می ماند.

 

روش كاربری برانول (آنژيوكت)

  1. پس از انتخاب محل تزریق و رگ مورد نظر و بستن گارو، محل را با پنبه آغشته به الكل تمیز نموده و آنژیوكت را از پگ خارج می نماییم. محافظ سرسوزن را از روی آن برداشته و نوك سوزن و تفلون همراه آن را وارد پوست و رگ بیمار می كنیم. به محض مشاهده خون در انتهای آنژیوكت، اندكی سوزن را از داخل تفلون بیرون كشیده و تفلون را تا نزدیك به محل اتصال قسمت پروانه ای وارد رگ می كنیم.

  2. قسمت پروانه ای را باز كرده و با چسب به پوست ثابت می نماییم سپس سوزن را خارج نموده و رابط ست سرم یا ست خون را به آنژیوكت وصل می كنیم. در صورت نیاز به تزریق دارو می توانید با باز كردن دریچه رنگی روی آنژیوكت دارو را تزریق كنید.

  3. یكی ديگر از كاربردهای آنژيوكت ها در بخش NICU می باشد. تمام نوزادان بستری در NICU یک مسیر رگی جهت دریافت مایعات و دارو دارند که معمولا در دستها یا بازوها قرار دارد. اما گاهی ممکن است در پا، ساق پا و یا حتی روی سر قرار داشته باشد. گاهی اوقات لازم است جهت دادن حجم بیشتری از مایعات و دارو، مسیر وریدی بزرگتری در دسترس باشد. این مسیر ورید های مخصوص «مسیر مرکزی» نامیده می شود چرا که آنژیوکت در ورید های بزرگتر و مرکزی تر سینه، گردن و یا کشاله ران تعبیه می شود.

آنژیوکت زدن و وصل سرم در منزل
آنژیوکت زدن و وصل سرم در منزل

آموزش نحوه آنژیوکت زدن

توجه:
– پس از خروج قسمتی از کانولا هیچگاه سوزن را به داخل کانولا نرانید. زیرا ممکن است باعث کنده شدن قسمت دیستال کانول و در نتیجه آمبولی شود.
– قبل از اتصال ست به آنژیوكت باید هوا گیری انجام شود تا هوای محتوی داخل ست خارج شود.
نکته:
– در صورتی که کانول داخل رگ نباشد با شروع تزریق محلول، بیمار احساس درد کرده و محل برآمده می شود.
– در افراد مسن رگ ها اسکلروتیک و سخت هستند و به سرعت پاره و به اصطلاح بومبه می شوند. برای جلوگیری از این مساله از سوزن های کوچک تر استفاده کنید و تورنیکه را برای مدت طولانی نبندید.
– کانولهای وریدی نبایستی بیش از ۲ تا ۳ روز در یک محل باقی بمانند.

مرکز پرستاری شیراز درمان در هر زمان و مکانی آماده وصل سرم و آنژیوکت زدن در منزل برای شما هستند. خدمات آنژیوکت زدن در منزل  راه اندازی شده است تا هیچ بیماری به انجام آزمایش ها و پیگیری درمان خود را به تعویق نیندازد.برای اطلاع بیشتر از خدمات مجموعه ما و جهت هماهنگی با کادر متخصص و مجرب شیراز درمان به سایت شیراز درمان مراجعه کرده و یا با ما در ارتباط باشید.