جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاردرمانی occupational therapy چیست ؟

کاردرمانی یکی از شاخه های علوم پزشکی و از اعضای تیم توانبخشی است. که در جهت مستقل شدن و بازتوانی بیمار مداخلات درمانی خود را برنامه ریزی میکند. متخصصان کاردرمانی با استفاده از فعالیت و تمرینات هدفمند، مشکلات ذهنی و جسمی بیماران را در جهت دستیابی به توانمندی های قبل از ابتلا به بیماری و حداکثر استقلال مدیریت و درمان میکنند. زمانی که شما سالم هستید انجام کارهای روزانه بسیار ساده است مانند پوشیدن لباس ، برداشتن ظرف ها، غذا خوردن، بیدار شدن.اما اگر دچار یک آسیب جدی شوید یا سکته مغزی داشته باشید و قسمتی از بدنتان آسیب دیده باشد نیاز به خدمات کاردرمانی دارید تا دوباره همه فعالیت هایی که قبلا انجام میدادید را بازیابی کنید.
کاردرمانی در منزل
انجام کاردرمانی در منزل بیمار دلایل زیادی میتواند داشته باشد.اما هدف اصلی این است که بیمار(کودکان و بزرگسالان) را در یک محیط حمایتی و شفابخش قرار دهیم.بعلت اینکه بیمار با خانه خود بیشتر آشنا است کاردرمانی در منزل انتخاب خوبی است و همین باعث میشود بیمار در طول درمان استرس کمتری را تجربه کند، و همچنین بهتر است بیمار کار روزانه خود را در خانه و وسیله های خود دوباره بازیابی کند، یکی دیگر از مزایای کاردرمانی در منزل این است که اعضای خانواده بیمار به راحتی در دسترس هستند و می توانند بیشتر درگیر بهبود بیمار خود شوند.
کاردرمانی کودکان در منزل
کاردرمانی کودکان می تواند به بچه هایی با نیازهای مختلف کمک کند تا مهارت های جسمی، حسی ، شناختی و حرکتی خود را ارتقاء دهد و احساس موفقیت و اعتماد بنفس داشته باشند.کار اصلی کودک بازی کردن و یادگیری است و درمانگر باید مهارت های کودکان را برای بازی ، عملکرد خوب در مدرسه و فعالیت های روزانه ارزیابی و افزایش دهد.کودکان ممکن است به دلایل زیادی مثل فلج مغزی(cp) ،آسیب های بعد از زایمان،اوتیسم و … نیاز به کاردرمانی داشته باشند.انجام کاردرمانی کودکان در منزل بعلت اینکه خصوصی و در فضای امن کودک انجام می شود به سیر درمان کودک سرعت میبخشد.
کاردرمانی در منزل سکته مغزی
سکته مغزی یکی از بیماری های شایع میان افرادی با سن بالای 40 سال در ایران است.این بیماری در پی پارگی یا بسته شدن عروق مغزی که موجب قطع خون رسانی به قسمتی از مغز می شود، رخ می دهد. در این شرایط ممکن است سکته باعث فوت شخص شده یا بسته به میزان آسیب مغزی، مشکلات جسمی اعم از بی حسی اندام ها، فلجی دست ها و پاها، اختلالات حافظه و… شود. اما خوشبختانه مغز انسان بسیار قدرتمند است و با کاردرمانی در منزل شیراز برای بیمار سکته مغزی می توان صدمات ناشی از بیماری را تاحد زیادی جبران نمود و در بسیاری از موارد صدمات را به طور کامل از بین برد.
کاردرمانی که در راستای تمرین درمانی و توانبخشی صورت می گیرد، مجددا توانایی نشستن، ایستادن،استفاده موثر از دست و حتی راه رفتن را به بیمار باز می گرداند. البته به شرط آنکه بیمار با روحیه مناسب و انگیزه کافی تمرینات را با دقت انجام دهد و خستگی و دردهای عضلانی را تحمل نماید. فیزیوتراپ یا کاردرمانگر در جلسات درمانی روی اندام های مختلف بیمار متمرکز می شود و با تکنیک های درمانی نظیرحرکت دادن، کشش و ماساژ عضلات، اندام ها را به حرکت وادار می کند. احتمال دارد بیمار در حین کاردرمانی مقدار بسیار اندکی درد یا حس کشیدگی در عضلات خود احساس کند که امری طبیعی است. اما در صورتی که درد غیر عادی یا بیش از توان تحمل او است، باید درمانگر و پزشک را در جریان قرار دهد تا علت درد بررسی شود.

افراد با شرایط زیر به کاردرمانی نیاز دارند :

1. اختلالات پردازش حسی
2. آسیب های مغز یا نخاع
3. مشکلات یادگیری
4. اختلالات رشدی
5. آرتروز
6. اختلالات در سلامت روان یا مشکلات رفتاری
7. آسیب های ارتوپدی نظیر شکستگی استخوان، جراحی تاندونی و…
8. تاخیر در رشد جسمی یا ذهنی
9. شرایط بد پس از جراحی
10. سرطان
11. آسیب های شدید دست
12. فلج مغزی و سایر بیماری های مزمن

توانبخشی سالمندان با کاردرمانی

توانبخشی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است و در اصطلاح انگلیسی به آن Rehabilitation نیز گفته می‌شود. فرآیندهایی در توانبخشی صورت می‌گیرد، تا فردی که توان‌خواه است و بر اثر واقعه‌ای، بیماری یا آسیب، دچار ضایعه شده و محدودیت عملکردی پیدا کرده است، توانایی خود را بازیابد.

این حوزه درمانی، بسیار وسیع از مجموعه‌ خدمات بهداشتی و درمانی محسوب می‌گردد. در این علم، به فرد کمک می‌شود تا پس از ابتلا به مشکلاتی نظیر سکته مغزی، ضایعات نخاعی، جراحی‌های ارتوپدی، ضربه مغزی، سوختگی، مشکلات تعادل و غیره، تا حد امکان بر مشکل غلبه کرده و مانند قبل استقلال عملکردی خود را بازیابد.

بر خلاف علم پزشکی، در توانبخشی دارویی تجویز نمی‌شود و روند بهبود فرد تدریجی است. کاردرمانی نیز یکی از زیرشاخه های علم توانبخشی است. توانبخشی سالمندان با کاردرمانی میتواند به رفع و تعدیل آسیب های جسمی ،ذهنی و روانی سالمند کمک کند.در شرایطی انجام فیزیوتراپی در منزل میتواند در کنار کاردرمانی برای سرعت در بهبودی بیماری تاثیرگذار باشد. به طور کلی در توانبخشی اهداف زیر دنبال می‌شود:

پیشگیری از معلولیت، جلوگیری از پیشرفت آن، با کمک رسانه و دولت افزایش سطح دانش عمومی نسبت به توان‌خواهان و جلب نظر آن‌ها برای رفع نیازهایشان، تطابق زندگی فرد توان‌خواه با جامعه و رفع توانایی ایشان و ارائه تسهیلات تخصصی به بیماران و توان‌خواهان که یکی از مصادیق آن، حضور در منزل فرد، برای خدمت رسانی بهتر، سریعتر و با کیفیت بالاتر است که مرکز شیرازدرمان تمرکز خود را برای ارائه بهترین خدمات ممکن در این زمینه و ارتباط بیمار با متخصصان دنبال می‌کند.

کاردرمانی در منزل شیراز

درمان بیماران مبتلا به فلج مغزی با استفاده از کاردرمانی

بیماری فلج مغزی ، فرد را از انجام حرکت های ضروری مانند نشست و برخاست و راه رفتن باز می دارد و این بدان معناست که زندگی روزانه فرد مختل می شود. اما نمی شود دست روی دست گذاشت و به هر حال با انجام روش های درمانی عملی باید فرد را به زندگی روزانه برگرداند. یکی از بهترین روش ها برای تقویت عضلات فرد استفاده از درمان های متخصصین کاردرمانی است.

کاردرمانی بخش جدایی ناپذیر از برنامه درمانی کلی بیمار فلج مغزی است. هدف از مداخلات کاردرمانی، ارتقا توانایی فرد در انجام فعالیت های روزانه به شکلی است که باعث افزایش کیفیت زندگی آن ها شود. در طول فرآیند کاردرمانی یک درمانگر آموزش دیده فرد را برای پذیرش، سازگاری، جبران و بهره وری از حداکثر عمکرد راهنمایی می کند.

اما آن ها دقیقا در این چرخه چه نقشی دارند؟ آنها توانایی ها و محدودیت های عملکرد بدنی ، سطح عملکرد شناختی (یعنی مهارت های استدلال و پردازش) ، نیازها و خواسته های عاطفی و توانایی و تمایل به سازگاری و جبران فرد را در نظر می گیرند و به آن ها کمک می کنند تا در انجام کارهای روزانه در منزل، مدرسه، محیط کار و اجتماع توانمند شوند. در کنار تمام اینها نمی توان از نقش سیستم پشتیبانی و محیط خانه برای شتابدهی به فرآیند کاردرمانی غافل شد.

در جلسات کاردرمانی چه مواردی مهم است ؟

• برای کاردرمانی کودکان سعی کنید کودک به مقدار کافی خوابیده باشد.
• حتما فاصله غذاخوردن و شیر خوردن فرزندتان را با کاردرمانگر هماهنگ کنید.
• وسایل تیز و خطرناک و پرسروصدا را از دسترس خارج کنید.
• دمای محیط را تنظیم کنید،تمرین های درمانی معمولا باعث بالا رفتن دما و ضربان قلب کودک می شوند.
• نور محل انجام کاردرمانی مناسب باشد.

کاردرمانی کودک مبتلا به فلج مغزی

همانند فیزیوتراپی و گفتاردرمانی ،برنامه درمانی در کاردرمانی برای هر کودک مبتلا به فلج مغزی متفاوت است. برنامه کاردرمانی هر کودک کاملاً فردی و متناسب با تواناییهای جسمی ، فکری و اجتماعی، عاطفی آنهاست.

در اولین جلسه کاردرمانی فرزند شما، متخصص کاردرمانی ارزیابی کاملی را انجام می دهد. این ارزیابی ابعاد رشد حرکتی، ادارکی، شناختی و تطابقی کودک شما را در بر میگیرد. در ادامه به چند مورد از تقویت مهارت های کودک مبتلا به فلج مغزی با استفاده از روش کاردرمانی کودک در منزل اشاره می کنیم:

1. برقراری تعادل : از طریق بازی به کودک یاد می دهند تا تعادل را در دو طرف بدن به طور همزمان برقرار کند
2. افزایش قدرت و ثبات بدنی: : به طور مثال تقویت و تسهیل تون عضلات شانه و مچ دست از طریق تمرین درمانی
3. تقویت ادراک بصری : این فعالیت ها توانایی درک ،ارزیابی و تفسیر آنچه را که مشاهده می شود ، بهبود می بخشد. فعالیت ها شامل معماهای الفبایی ، بازی با اشکال مختلف است.
4. خود مراقبتی : توانایی انجام فعالیت های زندگی روزمره را بهبود می بخشد و کودک را برای استقلال بیشتر در خانه، مدرسه و اجتماع برای انجام فعالیت ها مانند خواندن و نوشتن، تعامل، بازی کردن و …آماده می کند.

کاردرمانی بیمار فلج مغزی در منزل

استقلال در انجام کارها یکی از بحرانی ترین چالش های بیماران مبتلا به سی پی و خانواده آنها است. از همین رو حضور متخصصان کاردرمانی در منزل کمک می کند تا بیماران به شیوه ای علمی، در مدت زمان معین و با انجام تمرینات و وظایف مشخص استقلال خود را در انجام کارهای روزانه به دست بیاورند و بار استرس روانی را از دوش اعضای خانواده خود بردارند. متخصصان کاردرمانی متبحر و مجرب با تنظیم یک برنامه کلی کاردرمانی مشتمل بر وظایف مختلف که هر کدام اهداف خاصی را دنبال می کنند، سعی می کنند بیمار، توانمندی و استقلال لازم را به دست بیاورد. از جمله:

• افزایش شانس آن ها برای استقلال و خودآگاهی از طریق کمک در راه رفتن و حرکت کردن
• بهبود توانایی یادگیری آنان مانند خواندن و نوشتن
• کمک برای انجام کارهای روتین زندگی مانند خوردن و نوشیدن ، حمام رفتن، لباس پوشیدن
• بهبود کیفیت زندگی بیمار مبتلا به فلج مغزی
• تعامل با همسالان، مراقبان و والدین

هزینه کاردرمانی در منزل شیراز

هزینه کاردرمانی در منزل تهران به نوع بیماری و مدت زمان مورد نیاز هر جلسه بستگی دارد. ما همواره سعی کرده ایم در عین حفظ کیفیت با هزینه معقول، خدمات کاردرمانی در منزل شما ارائه دهیم تا تمامی بیماران با هر توان مالی بتوانند از این خدمات بهره ببرند.

کاردرمانی در منزل یکی از خدمات شرکت پرستاری و پزشکی شیرازدرمان است. نیروهای ما برای کاردرمانی که هم آقا و هم خانم هستند همگی دارای مدرک کاردرمانگری هستند،در کاردرمانی برخلاف فیزیوتراپی بر روی دو بخش جسم و روان بیمار درمان انجام می شود.

برای توضیحات کامل خدمات این موسسه از جمله کاردرمانی در منزل شیراز میتوانید به سایت شیراز درمان و یا با شماره این مرکز تماس فرمایید.
شرکت شیراز درمان بصورت شبانه روزی آماده ارائه خدماتی چون پزشک در منزل،پرستار کودک و بیمارو سالمند،اجاره تجهیزات پزشکی و…به همشهریان خود میباشد.