انواع تراکشن اسکلتی و پوستی و گردن چیست؟

تراکشن چیست

 

در این مطلب با مفهموم تراکشن در علم پزشکی و انواع آن شامل تراکشن اسکلتی ، تراکشن پوستی و تراکشن گردن یا ستون فقرات اشنا میشوید. همچنین به موارد استفاده هرکدام از انواع تراکشن ها اشاره و مزایا و خطرات تراکشن را بیان کرده ایم.

تراکشن چیست؟

تراکشن یا کشش در حوزه پزشکی به عمل کشیدن آرام و نرم ناحیه شکستگی یا در رفتگی در بدن اشاره دارد. این کار اغلب با استفاده از طناب ها، قرقره ها و وزنه ها انجام می شود. این ابزار ها به اعمال فشار بر روی بافتهای اطراف ناحیه آسیب دیده کمک می کنند. هدف از این نوع تراکشن کمک به بازگرداندن بخش آسیب دیده بدن به جای درست خود و ثابت نگه داشتن آن در مکان درست خود است.

 

کی از تراکشن استفاده میشود؟

تراکشن می‌تواند در موارد زیر به کار رود:

 • پایدارسازی و همترازی دوباره شکستگی های استخوانی مانند بازو یا پای شکسته
 • کمک به کاهش درد شکستگی قبل از جراحی
 • درمان دفرمیتی های استخوانی (ناهنجاری ظاهری) ناشی از عارضه های خاصی مانند کژ پشتی (یا اسکولیوز)
 • اصلاح سفتی و محدودیت حرکت ماهیچه ها، مفاصل، تاندون ها یا پوست
 • کشش گردن و جلوگیری از اسپاسم عضلانی دردناک

انواع تراکشن

دو نوع اصلی تراکشن شامل تراکشن اسکلتی و تراکشن پوستی است.

انواع تراکشن مورد استفاده به محل مشکل آسیب دیدگی بستگی دارد.

قرارگیری استخوان در راستای طبیعی بکمک تراکشن استخوانی
قرارگیری استخوان در راستای طبیعی بکمک تراکشن استخوانی

تراکشن اسکلتی

تراکشن اسکلتی شامل قرار دادن یک پین، سیم یا پیچ در استخوان شکسته است. پس از اینکه یکی از این وسایل در بدن قرار گرفت، با اتصال وزنه به آن، استخوان را در حالت کشش قرار میدهند تا در راستا و جای طبیعی خود قرار بگیرد. به این ترتیب باعث تسریع روند بهبود بیمار میشود و از آسیب بافت های اطراف توسط لبه های تیز استخوان شکسته شده  جلوگیری میکند.

برای انجام این نوع جراحی، ممکن است برای جلوگیری از حس درد در حین عمل از بیهوشی عمومی، بی حسی نخاعی یا موضعی استفاده شود.

مدت زمان مورد نیاز برای انجام تراکشن اسکلتی به این بستگی دارد که آیا این کار برای آمادگی جهت انجام یک عمل اصلی انجام می شود یا این جراحی تنها عملی است که باید انجام شود و هدف آن ترمیم استخوان است. تراکشن اسکلتی اغلب برای درمان شکستگی های استخوان فمور (استخوان ران) استفاده می شود.

همچنین در صورت نیاز به اعمال نیروی بیشتر در ناحیه آسیب دیده، استفاده از این روش ترجیح داده می شود. این نیرو مستقیما بر روی استخوان اعمال می شود. این به این معناست که وزنه بیشتری را می توان اضافه کرد در حالی‌که خطر آسیب دیدگی بافت نرم اطراف کمتر خواهد بود.

 

تراکشن پوستی
تراکشن پوستی

تراکشن پوستی

تراکشن پوستی بسیار غیر تهاجمی تر از تراکشن اسکلتی است. این کار شامل استفاده از بانداژها یا نوارهای چسبنده به پوست درست زیر شکستگی است. پس از آنکه از این موارد استفاده شد وزنه ها محکم به آن وصل می شوند.اساس کار به این صورت است که دو نوار چسبناک از طرفین به اندام مورد نظر چسبانده میشوند و سپس کل اندام و چسبهای گفته شده را با یک بانداژ کشی بانداژ میکنند. اینکار به استحکام بیشتر تراکشن پوستی و کاهش کشیدگی و آسیب به پوست کمک میکند.

در بخشی از تراکشن پوستی طنابی وجود دارد که با آن میتوان قسمت آسیب دیده بدن را به یک سیستم قرقره ای متصل شده به تخت خواب بیمارستانی وصل کرد و در جهت درستی کشش مورد نظر را ایجاد کرد. تراکشن پوستی به ندرت تنها درمان مورد نیاز است. در عوض معمولاً از آن به عنوان یک روش موقتی برای پایدارسازی استخوان شکسته تا زمان انجام جراحی اصلی استفاده می شود.

تراکشن گردن یا ستون فقرات

برای تراکشن گردن یک بریس فلزی به دور گردن بسته می شود. این بریس سپس به یک قسمت از بدن یا به وزنه ها متصل می شود. این کار برای کمک به اصلاح ناحیه آسیب دیده انجام می شود.

تراکشن گردن با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود،، بنابراین شما در تمام مدت اجرای عمل خواب خواهید بود.

تراکشن گردن ممکن است در دو شرایط مختلف انجام گیرد:

 • در مورد اول، ممکن است تراکشن برای کشش ملایم ماهیچه های گردن انجام شود تا اسپاسم های عضلانی کاهش پیدا کنند یا از بروز آنها جلوگیری شود.
 • تراکشن همچنین برای بی تحرک نگه داشتن ستون فقرات پس از جراحت گردن اجرا می شود.

با کمک سایر درمان های فیزیوتراپی، بسیاری افراد در استفاده از روش تراکشن ستون فقرات، موفقیت زیادی کسب کرده اند. این روش درمانی درد را کاهش می دهد و باعث می شود که بدن بتواند به طور موثرتری موجب بهبود بیماری شود. برخی بیماران به زمان اندکی برای درمان به روش تراکشن ستون فقرات و برخی دیگر به زمان طولانی تری نیاز دارند.

نتایج استفاده از روش درمانی تراکشن ستون فقرات عبارتند از: تسکین درد، قرارگیری صحیح ستون فقرات و کاهش فشار موجود بر روی مفاصل.

تراکشن ستون فقرات باعث کشش عضلات و استخوان های کمر می شود. چنانچه این روش تحت شرایط مناسب استفاده شود، می تواند به طور قابل توجهی حرکات و فعالیت های فرد را در طول روز بهبود بخشد.

 

تراکشن گردن و ستون فقرات
تراکشن گردن و ستون فقرات

تراکشن گردن یا ستون فقرات بر روی چه کسانی نباید انجام شود؟

 • چنانچه باردار هستید بهتر است این کار را انجام ندهید.
 • شکستگی
 • تومور
 • آنوریسم آئورت شکمی
 • پوکی استخوان پیشرفتی
 • وجود ایمپلنت فلزی درون ستون فقرات

پس از انجام تراکنش چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر با تراکشن مورد درمان قرار گرفته اید، احتمالا نیاز خواهید داشت که در یک برنامه درمانی را به صورت بستری یا سرپایی دنبال کنید. این برنامه‌ها اغلب شامل فیزیوتراپی و کاردرمانی هستند.

هدف از فیزیوتراپی و کاردرمانی کمک به بازیابی قدرت و بازآموزی مهارت هایی است که ممکن است به علت جراحت دچار مشکل شده باشند. درمانگر می تواند برای جبران هرگونه درد، ضعف یا فلجی که در نتیجه جراحت متحمل شده اید، مهارت هایی را به شما آموزش دهد.

چند روز اول پس از انجام تراکشن ممکن است که سخت باشد. ماهیچه ها اغلب ضعیف میشوند و به همین دلیل شما باید پس از تراکشن زمان زیادی را در رختخواب بگذرانید. حرکت کردن و راه رفتن می تواند چالش برانگیز باشد و شما را خسته کند. اما مهم است که هرگونه برنامه توانبخشی که دارید را با جدیت دنبال کنید تا بتوانید شانس خود را برای ریکاوری کامل بیشتر کنید.

مطالب مرتبط:

فیزیوتراپی در منزل در شیراز

اجاره تخت بیمارستانی در شیراز

 

خطرات انواع تراکشن

تمام عمل های جراحی با خطراتی همراه هستند. این خطرات شامل موارد زیر است:

 • واکنش منفی به ماده بیهوشی
 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت در محل فرو رفتن پین
 • آسیب به بافت اطراف
 • جراحت عصبی یا جراحت عروقی در نتیجه استفاده از وزن بیش از حد

در صورتی که هر یک از موارد زیر اتفاق افتاد حتما باید با پزشک تماس بگیرید.

 • اگر داروهای تجویز شده درد را تسکین نمی دهند
 • اگر پوست اطراف محل فرو رفتن پین قرمز، داغ یا متورم شد.
 • اگر مایعاتی از پوست نشت می کنند

 

تراکشن در جابجایی بیمار
تراکشن اسکلتی در جابجایی بیمار

آیا تراکشن درمان موثری است؟

تراکشن در گذشته یک روش درمانی مدرن به حساب می‌آمد اما در سالهای اخیر تکنیک‌های پیشرفته تر و موثرتر دیگری از جمله جراحی ها در اصلاح شکستگی ها، ماهیچه های آسیب دیده و مشکلات ستون فقرات  پدیدار  شده اند. علاوه بر این تراکشن ها موجب می‌شوند که فرد پس از جراحی نتواند زیاد حرکت کند، بنابراین زمان ریکاوری اغلب طولانی تر میگردد.

امروزه از این روش در وهله اول به عنوان یک روش موقتی قبل از انجام عمل جراحی اصلی استفاده می شود. بعنوان مثال برای کسانی که دچار شکستگی شده و به هر علتی چند ورز بعد از شکستگی مورد عمل جراحی قرار میگیرند. یا در موارد انتقال مصدومین. مثلا تراکشن با ایجاد امکان انتقال امن سربازان، بدون وارد شدن جراحت به بافت‌های اطراف، زندگی بسیاری از افراد را در طول جنگ جهانی دوم نجات داد.

 

https://www.webmd.com/pain-management/what-is-skeletal-traction

https://en.wikipedia.org/wiki/Traction_(orthopedics)