تزریق آمپول نوروبین چه عوارضی دارد؟

تزریق آمپول نوروبین در منزل شیراز

برخی ویتامین‌های پیچیده در میان خانواده “ب” نیز بر عملکرد کبد تاثیر می‌گذارند. برخلاف سایر ویتامین‌های محلول در آب، کبد می‌تواند ویتامین “ب” دوازده را همانند ویتامین های محلول در چربی برای استفاده‌های بعدی خود تا چندین سال ذخیره کند.

به‌طورکلی ویتامین‌های پیچیده گروه “ب” برای حفظ سلامت بدن ضروری است. ولی بااین‌حال، مانند ویتامین‌های محلول در چربی، چنانچه بیش‌ازحد نیاز از ویتامین‌های خاص گروه ” ب” مصرف کنیم. احتمالا با آسیب‌های کبدی در آینده روبرو خواهیم شد.

محل متابولیزه شدن ویتامین “ب۱۲” همانند برخی دیگر از داروها در کبد است. همین مساله موجب تحمیل بار فراوانی بر این عضو حیاتی می شود به گونه ای که این عامل یکی از علل بروز کبد چرب در پی مصرف خودسرانه و نا بجای آمپول نوروبیون محسوب می شود.

 

تزریق آمپول نوروبین در منزل شیراز
تزریق آمپول نوروبین در منزل شیراز

 

مصرف خودسرانه تزریق آمپول نوروبین چه خطراتی دارد؟

آمپول نوروبیون طی سالهای اخیر متقاضیان فراوانی پیدا کرده و اغلب مردم به دلیل تقویت قوای جسمانی از آن استفاده می کنند. این دارو حاوی برخی ویتامین های گروه “ب” است که بار کبدی را جهت متابولیزه شده افزایش می دهد.

ویتامین “ب” دوازده (کوبالامین) در صورت داشتن ذخیره مناسب در کبد می تواند حداکثر برای مدت چهار سال نیاز فرد سالم را پاسخگو باشد. ولی کسانی که به دلایل اختلالات متابولیک و تغذیه ای با کمبود آن روبرو هستند مجاز به استفاده از این دارو خواهند بود.

 ویتامین “ب” دوازده در صورت نیاز باید توسط گیاهخواران و یا افراد دچار سوء جذب به دلایلی همچون جراحی های کوچک کردن معده و دستگاه گوارش (جهت کنترل چاقی) استفاده شود. ولی در مجموع افراد باید در صورت نیاز به این ویتامین طبق دستور پزشک مصرف کنند.

جایگزین مناسب برای آمپول نوروبین

 ویتامین های گروه “ب” احساس خوبی از نظر رفع خستگی و راحتی اعصاب ایجاد میکند و نتیجه مصرف آن خوشایند است. ولی باید ابتدا مطمئن شد که بدن به آن نیاز دارد یا خیر، چون مازاد بر نیاز این ویتامین از طریق کلیه ها دفع خواهد شد. در غیر اینصورت نباید بطور مکرر آمپول “نوروبیون” تزریق کنیم.

 انجمن متخصصین زنان ایران با هشدار به آن دسته افرادیکه بطور هفتگی یا ماهانه از این آمپول مکرر استفاده می کنند. تاکید کرد: ویتامین “ب” دوازده در کبد ذخیره خواهد شد و یکی از علل شیوع کبد چرب غیر الکلی در کشور، همین مصرف سرخود و نا بجای نوروبیون است.

بهتر است بجای آمپول نوروبیون، فقط از قرص یا آمپول “ب” کمپلکس که فاقد ویتامین “ب” دوازده است استفاده شود.

 باورهای غلط مبنی بر خونساز بودن این ویتامین و رفع کم خونی فقر آهن، باید گفت که در مجموع مصرف داروهای ویتامینی برای افرادی که تغذیه خوب، سالم و متنوع دارند ضرورتی ندارد. متاسفانه از آنجایی که اختلالات کبدی علائم خاصی در مراحل ابتدایی ندارند. زمانی فرد متوجه مشکل خود می‌شود که بیماری پیشرفت کرده است؛ یکی از بهترین راه‌های تضمین سلامت کبد، داشتن سبک زندگی سالم و پرتحرک است.