تست کرونا در منزل و محل کار

سه مزیت های اعزام پزشک به منزل
سه مزیت های اعزام پزشک به منزل
28/06/2021
3 خطر جدی ناشی از کم آبی بدن
3 خطر جدی ناشی از کم آبی بدن
03/07/2021

تست کرونا در منزل و محل کار

تست کرونا در منزل و محل کار

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد.

یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد.
با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه خانگی و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود.

اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

برای انجام تست کرونا در منزل و محل کار به چه مراکزی باید مراجعه نماییم؟
تست کرونا در منزل و محل کار یکی از خدماتی است که توسط آزمایشگاه شیراز درمان ارائه می شود. امروزه با توجه به شرایط خاصی که پیش آمده است و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی، بسیاری از فعالیت هایی که در گذشته به صورت حضوری انجام می گرفت، امروزه به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت قابل انجام است. انجام آزمایش خون مثل تست کرونا نیز یکی از این فعالیت ها می باشد. با توجه به آلودگی گسترده ای که در فضای بیرون و به خصوص بیمارستان ها و مراکز درمانی مثل آزمایشگاه وجود دارد، مرکز شیراز درمان می توانند به عنوان کانون انتقال کرونا به افراد محسوب شوند.

تست کرونا در منزل و محل کار چگونه انجام می‌شود؟
آزمایش مولکولی کرونا یکی از پیشرفته ترین روش های تشخیص کووید ۱۹ می باشد که این روز ها با شیوع بیشتر آن در آزمایشگاه های تشخیص طبی رایج شده است. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. پیش از این ویروس های عامل سرما خوردگی، سارس ، مرس و غیره در این خانواده کشف و ثبت شده بودند ولی ویروس کووید ۱۹ تبدیل به پاندمی شده است و بیشتر از هر ویروس دیگری در این خانواده سر و صدا کرده است. ویروسی که به خاطر ماهیت جهش پذیر خود هر از چند گاهی چهره جدید به خود می گیرد و با تغییر علائم و یا شدت بیماری زائی ، جهان را در شوک جدیدی می برد.

آزمایش مولکولی کرونا در واقع روشی است که در آن ماده ژنوم ویروس شناسایی و تکثیر می شود. ویروس ها انگل های درون سلولی اجباری هستند که بدون سلول میزبان توانایی تکثیر و هماندسازی را ندارند. ویروس کووید ۱۹ سلول های راه های تنفسی را درگیر می کند بنابراین برای تشخیص این ویروس باید ژنوم آن از ژنوم سلول میزبان جدا و بررسی شود. روش های مولکولی یا PCR تست های جدیدی می باشد که دارای حساسیت و دقت بالا هستند. تشخیص سریع و به موقع این ویروس به ما کمک می کند تا از بروز بسیاری از عوارض آن جلوگیری کنیم . همچنین از انتقال این بیماری به سایر اعضای خانواده و دیگران با انجام قرنطینه پیشگیری کنیم.

در این آزمایش برای نمونه‎ گیری به نمونه ترشحات بینی و حلق نیاز است. نمونه‎گیری از طریق یک سواپ ۱۵ سانتیمتری انجام خواهد شد. سواپ پنبه ‎ای به اعماق حلق یا بینی هدایت می‌ شود. در طی آن دردی را حس نخواهید کرد، اما احساس خوشایندی نیز نخواهید داشت. برای مثال زمانی که تکنسین سواپ را به انتهای حلق هدایت می‌کند احساس سرفه یا خفگی به شما دست خواهد داد.

برای نمونه‎ گیری لازم است سواپ به مدت تقریباً ۱۵ ثانیه به صورت دورانی حرکت کند. معمولاً بیشتر افراد می‌توانند این مدت زمان را تحمل کنند تا نمونه‎ گیری به درستی انجام شود. در هر صورت اگر احساس می‌ کنید قادر به کنترل سرفه خود نیستید، حتماً با اشاره دست به تکنسین اطلاع دهید. در طی نمونه ‎گیری حتماً یک دستمال تمیز به همراه داشته باشید تا هنگام سرفه کردن از آن استفاده نمایید.

تست آنتی بادی کرونا در منزل
برای تست آنتی بادی لازم است تا نمونه خون دهید. از این آزمایش به عنوان تست مکمل یاد می‌شود. انجام آن به تنهایی نمی‌تواند در تشخیص بیماری موثر باشد. با بررسی نتایج آن پزشک در می‌ یابید بیماری در چه مرحله‎ ای است. برای مثال اگر سطح آنتی بادی IgM زیاد باشد، یعنی بیماری در مراحل ابتدایی است و سیستم دفاعی بدن در حال مبارزه است. اما نمی‌توان به طور قطع گفت که ویروس کووید -۱۹ منجر به تحریک سیستم دفاعی بدن شده است.

اگر مقدار آنتی بادی IgG بالا باشد، یعنی بدن توانسته ویروس را شکست دهد و فرد رو به بهبودی است. این احتمال وجود دارد که میزان این آنتی بادی آنقدر کم باشد که در آزمایش نشان داده نشود. به همین دلیل گفته می‌شود این تست برای تشخیص کووید -۱۹ اعتبار ندارد.

برای انجام آزمایش پی سی آر و آنتی بادی نیازی به ناشتا بودن نیست.

برای تست کرونا در منزل و محل کار ، آزمایش مولکولی کرونا بهتر است یا تست الایزا؟
یکی از سوالاتی ممکن است برای شما در حین تکمیل پذیرش برای تست کرونا در منزل و محل کار پیش آمده باشد، این است که برای تشخیص ابتلا به کووید ۱۹ کدام از تست های کرونا که شامل الایزا، ، رپید، روش های غربالگری و یا آزمایش مولکولی کرونا می باشد را انتخاب کنم؟ در پاسخ به چنین سوالی باید بگوییم تست های کرونا هر کدام کاربرد به خصوص خود را دارند و این تصور که هر کدام نسبت به دیگری برتری و یا تست بهتری است اشتباه می باشد.

به طور کلی آزمایش کرونا با روش PCR جهت تشخیص ابتلا یا عدم ابتلا به کرونا انجام می شود ولی تست الایزا به روش آنتی بادی دربیشتر موارد جهت تشخیص و پیگیری درمان و یا بهبودی کامل فرد انجام می شود.

شرایط لازم برای انجام تست کرونا در منزل و محل کار
شاید برای شما نیز شرایط لازم برای انجام تست کرونا در منزل و محل کار سوال شده باشد و این که آیا برای انجام این تست آیا نیاز به ناشتایی و یا شرایط دیگر لازم است یا نه؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت برای انجام این آزمایش هیچ شرایط خاصی مانند ناشتایی و یا زمان بیداری نیاز نیست و آزمایش در هر ساعت از شبانه روز قابل انجام است ولی برای انجام این تست باید از یک هفته حداقل از زمان اولین تماس با فرد آلوده گذشته باشد. در واقع امکان شناسایی ویروس در چند روز اول ابتلا وجود ندارد و در بیشتر موارد جواب منفی کاذب گزارش می شود. بنابراین اگر تست شما منفی شد ولی همچنان دارای علامت هستید پس از چند روز باید آزمایش خود را تکرار کنید.

چه زمانی باید برای انجام تست کرونا در منزل و محل کار اقدام نماییم؟
چنانچه با علائم رایج کووید -۱۹ مواجه شدید، باید پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت نمایید. به طور کلی گفته می‌شود اگر پس از گذشت ۴۸ ساعت از شدت علائم کاسته نشد و در عین حال داروهای رایج سبب کاهش و درمان علائم نشدند، لازم است به مراکز بهداشتی مراجعه نمایید یا با متخصصان هوم کا تماس بگیرد.

همچنین اگر با شخص آلوده‎ایی در تماس بوده‎اید باید پس از گذشت سه تا پنج روز برای انجام تست پی سی آر اقدام نمایید. آزمایش زودهنگام، احتمالاً با خطا مواجه خواهد شد.

مهم ترین نشانه‌ های کووید -۱۹
تنگی نفس
بدن درد
تب و لرز
سرفه خشک
آبریزش بینی
اختلالات گوارشی مانند اسهال و استفراغ

چقدر طول می‌ کشد تا پاسخ تست پی سی آر مشخص شود؟
پاسخ تست pcr کرونا معمولاً در بازه زمانی ۱۲، ۲۴، ۴۸ یا ۷۲ ساعته ارائه خواهد شد. هرچقدر وضعیت بیمار اورژانسی باشد به همان میزان سعی می‌شود، نتیجه تست سریع‌ تر ارائه شود. تا حاضر شدن نتیجه تست حتماً شرایط قرنطینه را رعایت کنید. چرا که تا آن زمان فرض بر این است که شما بیمار و ناقل هستید.