جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دستگاه زردی و تیره شدن بدن نوزاد!

اجاره دستگاه زردی در شیراز

زردی یا یرقان یکی از عارضه های رایج در نوزادان است. این عارضه به علت افزایش بیش از حد بیلی‌روبین رخ می‌دهد. یکی از موثرترین راه‌های درمان آن استفاده از دستگاه های فتوتراپی (نور درمانی) است.
اما برای پدر و مادر های دل‌نگران و دلسوز همواره پرسش هایی درباره عوارض این دستگاه رخ می‌دهد. آیا این دستگاه برای فرزند دلبندشان خطرناک است؟ آیا امکان سوختن نوزاد در دستگاه فتوتراپی وجود دارد؟ آیا امکان تیره شدن پوست نوزادشان وجود دارد؟ آیا گرمای بدن نوزاد یا لکه‌های سرخ طبیعی است؟ با ما همراه باشید.

دستگاه فتوتراپی درمان زردی در منزل
دستگاه فتوتراپی درمان زردی در منزل

دستگاه های جدید، کاملا بی‌خطر!

در گذشته؛ دستگاه های فتوتراپی که برای درمان زردی استفاده می‌شد، با لامپ‌های فلورسنت کار می‌کردند. این دستگاه ها این عارضه را با طول موجی درمان می‌کرد که دارای اشعه مضر فرابنفش بود. این اشعه‌های مضر برای چشم کودکان نیز خطرناک بود.
علاوه‌بر آن ، لامپ‌های فلورسنت گرمای بسیار زیادی تولید می‌کردند که در صورت استاندارد نبودن فاصله و برخورد حرارت با نوزاد موجب سوختگی می‌شد.

این روز ها هم آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را می‌سوزاند؟

امروزه از دستگاه های ال ای دی (LED) استفاده می‌شود نه اشعه خطرناک تولید می‌کنند و نه داغ می‌شوند بنابراین امروزه عوارض دستگاه زردی نوزاد به شدت کاهش یافته و نزدیک صفر است.

این دستگاه ها با تولید نور با طول موج 460-480 امکان سوختگی را از بین می‌برند. مگر این که پوست نوزاد قبل از قرار گرفتن در دستگاه چرب شده باشد، در این صورت پوست نوزاد ملتهب می‌شود. پس قبل از قرار دادن نوزاد در دستگاه از چرب کردن پوست خودداری نمایید.

 

تیره شدن پوست نوزاد

آیا دستگاه زردی باعث تیرگی پوست می‌شود؟ این سوال بسیاری از والدین نگران درباره درمان زردی با فتوتراپی است که در جواب باید گفت:
در برخی از نوزادان دیده می‌شود پس از استفاده از دستگاه فتوتراپی رنگ پوست آن‌ها مقداری تیره می‌شود و حالت سبزه بودن می‌گیرند.
شاید فکر کنید که این نوعی از عوارض فتوتراپی بر پوست نوزاد است اما نگران نباشید! این تغییر همان برنزه شدن رنگ پوست بوده و موقتی است. این تغییرات پس از مدت کوتاهی (حدود 1 ماه) به حالت قبلی باز می‌گردد.

گرم شدن بدن نوزاد

تابش نور با طیف آبی، عملکرد کبد نوزاد شما را برای پاکسازی افزایش می‌دهد و جریان خون در مویرگ های زیر پوست نوزاد افزایش می‌یابد. به همین دلیل دمای بدن نوزاد مقداری افزایش پیدا می‌کند.
برخی از والدین، گمان می‌برند نوزادشان دچار سوختگی یا تب شده است، اما اصلا این طور نیست و کاملا طبیعی است. این اتفاق جزئی از روند درمانی بوده و هیچ خطری برای نوزاد شما ندارد.
هنگام افزایش دمای بدن نوزاد، توصیه می‌شود به منظور کنترل مقدار آب بدن نوزاد، با تغذیه با شیر مادر این کاهش جبران شود.

 

عوارض دستگاه زردی
عوارض دستگاه زردی

لکه‌های ریز قرمز پوستی

بر روی پوست برخی از نوزادان، لکه‌های ریز قرمز رنگ (دون دون های قرمز شبیه جوش) دیده می‌شود که می‌تواند از عوارض عارضه زردی باشد.

پس از قرار گرفتن در دستگاه فتوتراپی، ممکن است تعداد این دانه ها مقداری افزایش پیدا کند. همین امر موجب می‌شود برخی والدین گمان برند که این نشان از سوختگی پوست باشد اما اصلا این‌گونه نیست! این افزایش کاملا طبیعی بوده و پس از درمان زردی نوزاد شما، لکه های پوستی نیز خود به خود از بین می‌روند و جای هیچ نگرانی ندارد.

درمان در منزل یا بیمارستان؟

فتوتراپی، بهترین و موثرترین راه درمان زردی نوزاد است. در چند سال اخیر نیز با ظهور دستگاه های جدید، عوارض این دستگاه ها به حداقل رسیده و این روش را کاملا بی‌خطر ساخته است.
برای استفاده از این روش درمانی، 2 روش برای والدین وجود دارد: بستری کردن در بیمارستان یا اجاره دستگاه زردی.
با توجه به بهداشتی بودن محیط منزل نسبت به بیمارستان، هزینه بالای بستری، جدا نشدن از فرزند دلبندتان، امکان نظارت مستقیم و امکان شیردهی مادر اجاره دستگاه زردی برای پدر و مادر های دلسوز انتخاب بهتری است.

اجاره دستگاه زردی

شرکت شیرازدرمان از 10 سال پیش تا اکنون مفتخر بوده با ارائه خدمات زردی در منزل ، در درمان فرزند دلبندتان با شما همراه بوده است.

اگر نوزاد شما نیز زردی دارد، می‌توانید از خدمات ما بهره‌مند شوید.

شیرازدرمان با ارسال فوری دستگاه، چک زردی نوزاد در منزل، خدمات 24 ساعته و مشاوره رایگان تلفنی با پزشک متخصص در این زمینه در کنار شماست.