جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا

زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا

زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به افزایش عفونت‌های تنفسی با فرا رسیدن فصل پاییز و روز‌های سرد ، تزریق واکسن آنفلوانزا برای افراد درمعرض خطر را در زمان طلایی ضروری دانست.

دکتر طبرسی با اشاره به این که عفونت‌های تنفسی از یک سرماخوردگی ساده شروع می‌شود گفت: این عفونت‌ها ممکن است به ذات‌الریه و عفونت شدید دستگاه تنفسی تبدیل شود درحالی که بسیاری از آن‌ها قابل پیشگیری هستند.

وی افزود: گرچه برای ذات‌الریه یا پنوموکوک واکسن وجود دارد و می‌تواند از بروز بیماری در افراد در معرض خطر پیشگیری کند، اما هر ساله شاهد بروز شیوع بالا و حتی مرگ و میر ناشی از بیماری آنفلوانزا هستیم.

دکتر طبرسی توصیه کرد: سالمندان بالای ۶۵ سال و افراد مبتلا به بیماری‌های نقص سیستم ایمنی یا سرطان، دیابت، بیماران قلبی، کلیوی، کبدی و ریوی حتما در آستانه فصل پاییز و روز‌های ابتدایی مهر واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

وی افزود: در صورت تزریق واکسن آنفلوانزا زودتر از این بازه زمانی ممکن است ایمنی‌زایی طولانی تا پایان زمستان در فرد ایجاد نشود، همچنین اگر واکسن دیرتر از این بازه زمانی تزریق شود امکان دارد ایمنی‌زایی دیرتر از موعد مورد نظر ایجاد شود که بی‌فایده است.

دکتر طبرسی گفت: هرسال به طور معمول موج شیوع آنفلوانزا در ایران از اواسط مهر آغاز می‌شود و ممکن است چندین موج دیگر نیز تا پایان سال تکرار شود.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: امسال هم مانند پارسال واکسن ایرانی آنفولانزا در دسترس مردم است که مطالعات انجام شده بر روی واکسن نوترکیب ایرانی نشان داده است که اثربخشی لازم وجود دارد و این واکسن تأییدیه وزارت بهداشت را نیز گرفته است.

دکتر طبرسی با اشاره به تولید واکسن ایرانی فلوگارد با فناوری نوترکیب افزود: در فناوری نوترکیبی، بازطراحی قطعات مختلف ویروس آنفلوانزا در شرایط خاص انجام می‌شود.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: سویه‌های ویروس آنفلوانزا که در برخی کشور‌ها درماه‌های قبل در چرخش و گردش بودند توسط سازمان جهانی بهداشت شناسایی شده است و به تولیدکنندگان واکسن معرفی می‌شود و سازنده واکسن نیز براساس آن واکسن آنفلوانزا را برای مدت پیش رو تولید می‌کند.

دکتر طبرسی در سخنان خود به افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی دستگاه تنفس هستند، توصیه کرد؛ رعایت نکات بهداشتی، پیشگیری و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.