جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه استفاده از تشک مواج

اجاره تشک مواج سلولی و تخم مرغی در شیراز

امروزه درمان زخم بستر یکی از مشکلات شایع در بیماران بی حرکت است، این زخم ها به دلیل کمبود خون و مواد مغذی کافی در پوست ایجاد می شوند. تشک های مواج همیشه طرفداران خود را دارند، اما در این میان بیمارانی هستند که نیاز به استراحت مداوم دارند، اما نمی توانند از مدل های معمولی استفاده کنند، زیرا برای آن طراحی نشده اند و ظرفیت های لازم را ندارند، بنابراین شرکت های زیادی به صورت تخصصی وارد این عرصه شده اند و با در نظر گرفتن تمام نیازهای این افراد، مدل ها و طرح های متنوعی را به بازارهای جهانی عرضه می کنند.

عملکرد اصلی تشک بادی، تکرار مداوم پمپ هوا در سلول های سازنده آن است که باعث گردش کمر و هوا می شود که به تدریج از ایجاد زخم بستر جلوگیری کرده یا آن را بهبود می بخشد.

تشک مواج چیست ؟

یکی از راه های پیشگیری از زخم بستر استفاده از تشک مواج است. لنت های تشک (که برخی به آن محافظ تشک نیز می گویند) از مواد PVC با کیفیت ساخته شده اند و دارای پمپ باد بی صدا هستند. این تشک باعث گردش هوا شده و از بیماری بستر جلوگیری می کند. این تشک به دو روش مختلف وزن بدن بیمار را به نقاط مختلف بدن منتقل می کند و در نتیجه به پخش وزن بیمار به نقاط مختلف بدن کمک می کند.

چه کسانی نیاز به استفاده از تشک مواج دارند ؟

  • افراد مبتلا به آسیب نخاعی
  • بیمار فلج مغزی
  • بیمار آسیب مغزی
  • افراد مبتلا به پارکینسون
  • افراد مبتلا به آلزایمر

 

 

اجاره تشک مواج سلولی و تخم مرغی در شیراز
اجاره تشک مواج سلولی و تخم مرغی در شیراز

دلایل استفاده از تشک مواج

بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی، افراد با فشار خون پایین و تحرک کم یا کسانی که مجبور به نشستن طولانی مدت روی ویلچر هستند، از بی خوابی رنج می برند. این بیماران به دلیل زخم و سایر مشکلات پوستی روی یک قسمت از بدن خود فشار زیادی تحمل می کنند. اجتناب از آسیب های پوستی برای کسانی که بی خوابی دارند بسیار مهم است.

آژانس تحقیقات و کیفیت مراقبت های بهداشتی آمارهای کلیدی را از یک مطالعه اخیر جمع آوری کرده است که هزینه های مالی، اداری و بیمارستانی مرتبط با آسیب های عمومی را نشان می دهد:

در این آمار مشخص گردید که تعداد زیادی از بیماران با زخم بستر همراه هستند که از هر 25 نفر بستری 1 نفر بر اثر آن فوت می کند، در واقع از هر 3 میلیون بزرگسال 1.3 نفر زخم بستر دارند، متاسفانه این روند رو به افزایش است.

انواع تشک مواج

۱- تشک مواج سلولی

حد وزن این تشک حدود 150 کیلوگرم می باشد. این نوع شامل چندین لوله انعطاف پذیر است که به طور پیوسته در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این تشک گرانتر از نوع تشک مواج تخم مرغی است. آنها شبیه چندین لوله به هم متصل هستند. این تشک ها برای زخم های بستر درجه سه و چهار پیشنهاد می شود.

۲- تشک مواج لانه زنبوری (تخم مرغی)

محدوده وزنی این تشک حدود 120 کیلوگرم بوده و وزن آن کمتر از تشک سلولی موجدار است. هزینه این نوع تشک از تشک سلولی موجدار کمتر است. برخی از این تشک ها دارای سوراخ های کوچکی هستند که از تعریق بدن جلوگیری می کند. این تشک ها برای بیمارانی که در icu در منزل (پرستاری ویژه) هستند هم می تواند بسیار کارآمد است.

 

اجاره تشک مواج سلولی و تخم مرغی در شیراز
اجاره تشک مواج سلولی و تخم مرغی در شیراز

راه اندازی تشک مواج

برای راه اندازی و استفاده از تشک موجدار، دو شیلنگ دستگاه را از یک طرف به دو خروجی موتور کمپرسور و از طرف دیگر به دو ورودی تشک متصل کنید. سپس آن را روشن کرده و چند لحظه صبر کنید، سپس یک ملحفه را روی تشک پهن کنید. توجه داشته باشید که برای برخی از تشک ها بهتر است دستگاه را هر 48 ساعت (دو شبانه روز) حدود 1 ساعت استراحت دهید.

نحوه استفاده از تشک مواج

این تشک ها را می توان در زمان فیزیوتراپی در منزل هم استفاده کرد. عملکرد بیشتر تشک های مواج مشابه است و به طور کلی به این صورت باد می شوند:

ابتدا تشک را روی تخت بیمار پهن کرده، انتهای اضافی تشک ویبره در پایین را می توان زیر تشک قرار داد. البته می توانید روی زمین هم استفاده کنید. در صورت تمایل می توان از قسمت بالایی به عنوان بالش استفاده کرد، اگر بالش جداگانه دارید می توانید این قسمت را زیر تشک نیز قرار دهید. اکنون باید پمپ را نزدیک تشک قرار دهید یا آن را روی تخت بیمار آویزان کنید. حالا شلنگ ها را از یک طرف به پمپ و از طرف دیگر به تشک وصل کنید.

مطمئن شوید که شیلنگ ها از دو طرف وصل شده اند. حالا الکتروپمپ را به برق 220 ولت شهری وصل کنید و دکمه ON پمپ را فشار دهید و سطح تنظیم فشار را روی آخرین سطح قرار دهید. در این حالت تشک به تدریج پر از هوا می شود. تشک مواج به گونه ای طراحی شده است که پس از 10 دقیقه (این زمان در مدل های مختلف متفاوت است) یک محفظه شروع به پر شدن و محفظه های دیگر شروع به تخلیه می کند. اکنون باید فشار هوا را ایده آل کنید. فرآیند پر کردن و تخلیه فشار روی نقطه ای از بدن بیمار را کاهش می دهد و به بهبود وضعیت او کمک می کند.

اگر در زمان مراقبت از بیمار یا سالمند خود نیاز به اجاره تجهیزات پزشکی داشتیدمیتوانید از خدمات ما استفاده کنید.