آیا ویروس کرونا در هوا معلقه؟
آیا ویروس کرونا در هوا معلق هست؟
1399-01-09
آشنایی هپاتیت آ
هپاتیت A بیماری که باید بشناسیم.
1399-01-19

ویروس کرونا بیشتر برای چه افرادی خطرناک است؟

ویروس کرونا بیشتر برای چه افرادی خطرناک است؟

فهرست مطالب:

این ویروس کرونا به طور همسان مردان، زنان و کودکان را با خطر آلوده شدن روبرو میسازد. اما عواقب ابتلا به بیماری کووید-۱۹ برای همه یکسان نیست. عواملی چون سن، جنسیت و بیماری های قلبی در میزان خطرناک کرونا تعیین کننده اند.

چرا به ویژه افراد مسن نیاز به حمایت دارند؟
افراد مسن به صورت خاص در معرض خطر قرار دارند، زیرا میزان مرگ و میر ناشی از کرونا از حدود ۶۵ سالگی به بعد افزایش می‌یابد. به عنوان مثال در چین میزان مرگ و میر افراد آلوده با ویروس کرونا تا سنین ۴۰ سالگی ۰،۲ درصد است، اما بین ۷۰ تا ۷۹ سالگی این میزان ۸ درصد است. از ۸۰ سالگی به بالا میزان مرگ و میر ناشی از کرونا ۱۴،۸ درصد گزارش شده است.

بر این اساس، افراد مسن باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند، به ویژه اگر قبلا بیماری دیگری هم داشته باشند. این گروه از افراد در واقع باید از حضور در تجمعات، کنسرت‌ها یا جلساتی که تعداد زیادی در آن شرکت می‌کنند، خودداری کنند.

کرونا در افراد مسن
علاوه بر این پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نباید از افراد دیگری که به دلیل ابتلا به کرونا در قرنطین قرار دارند، مواظبت کنند. در عوض، بقیه اعضای خانواده باید مواد غذایی و دیگر مواد مورد نیاز افراد مسن را به خانه شان ببرند تا آنها از مراجعه غیرضروری به مغازه‌ها یا سوپرمارکت ها خودداری کنند.

کدام بیماری‌ها خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهند؟
تقریباً همه کسانی که جان شان را بر اثر ابتلا به ویرس کرونا از دست داده اند، قبلا بیمار بوده اند. براساس تحلیل سازمان صحی جهان از آمار مرگ و میر افراد مسن در چین، کهن‌سالان مبتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت یا شکر، فشار خون بالا، بیماری‌های مزمن تنفسی و سرطان بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

چرا مردان بیشتر از زنان در خطر قرار دارند؟
براساس اطلاعات سازمان صحی جهان، آمار مردانی که در نتیجه ابتلا به کرونا جان داده اند در مقایسه با زنان به طور قابل توجهی بیشتر است. یعنی ویروس سارس کوو -۲ بیشتر از میان مردان قربانی می‌گیرد. میزان تلفات کرونا در چین برای مردان ۲،۸ درصد و برای زنان ۱،۷ درصد بوده است. وضعیت مشابهی قبلاً در شیوع بیماری سارس در هنگ کنگ در سال ۲۰۰۳ وجود داشته است و حتی آنفلوانزای معمولی مردان را نسبت به زنان سخت‌تر می‌گیرد.
دلیل این تفاوت در این است که سیستم ایمنی بدن زنان نسبت به مردان قوی‌تر است. چونکه هورمون جنسی زنانه استروژن سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند و به همین ترتیب سریع‌تر و شدیدتر علیه عوامل بیماری‌زا مبارزه می‌کند. در مردان اما هرمون تستوسترون سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

کرونا در مردان بشتر است یا زنان

Group of students studying outdoors

توماس پیچمان، ویروس شناس مولکولی به دویچه وله می‌گوید که تفاوت در میزان مرگ و میر مردان و زنان در نتیجه کرونا “دلایل ژنتیکی نیز دارد.” او می گوید دلیل این امر این است که “برخی از ژن‌های مرتبط با سیستم ایمنی، به عنوان مثال ژن‌هایی که وظیفه شناسایی عوامل بیماری‌ها را بر عهده دارند، روی کروموزوم ” X ” رمزگذاری می‌شوند. از آنجا که زنان دو کروموزوم ” X ” دارند و مردان فقط یکی دارند، زنان از مزیت بیشتر برخوردارند.
علاوه بر مزیت ژنتیکی، شیوه زندگی نیز بسیار مهم است. زنان اغلب نسبت به مردان سالم‌تر زندگی می‌کنند. به عنوان مثال در چین حدود ۵۲ درصد از کل مردان سیگار می‌کشند، اما حتی سه درصد از کل زنان نیز سیگاری نیستند. شش‌های تضعیف شده به دلیل سیگار کشیدن بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های تنفسی است.

چرا کودکان کمتر در معرض خطر هستند؟
با کمال تعجب، کودکان در جملۀ ضعیف‌ترین افراد جامعه در برابر ویروس جدید کرونا نیستند. تاکنون هیچ کودکی به دلیل ویروس کرونا جان‌اش را از دست نداده است.
البته کودکان نیز به ویروس کرونا آلوده می‌شوند، اما بیمار نمی‌شوند یا فقط علائم خفیفی از بیماری در آنها دیده می‌شود. دلیل این امر هنوز روشن نشده است. دکترها تصور می‌کنند که یک “سیستم نامشخص” مادرزادی در کودکان تاثیرگذار است.
به عنوان محافظت در برابر اولین میکروب‌های بیماری‌زا، مادر سیستم ایمنی خاص خود را به جنین و بعداً از طریق شیردهی به نوزاد انتقال می‌دهد. این سیستم ایمنی مادرزادی، به عنوان مثال ماکروفاژها و سلول‌های کشنده را شامل می‌شوند. این سلول‌ها، سلول‌های سفید خون هستند که به تمام عوامل بیماری زایی که از طریق غشاهای مخاطی یا پوست وارد بدن می‌شوند، حمله می‌کنند.

کرونا در کودکان
این “ایمن سازی غیرفعال” معمولاً تا زمانی که سیستم ایمنی بدن کودکان فعال می‌شود، ادامه می‌یابد. کودکان در حدود ۱۰ سالگی سیستم ایمنی خاص خود را تکمیل می‌کنند. حتی پس از آن، سیستم ایمنی بدن در تمام جریان زندگی فرد، زمانی که عوامل بیماری‌زای جدید ظاهر می‌شوند، قابلیت یادگیری مبارزه در برابر این عوامل را دارند.

شما میتوانید از طریق سایت شیراز درمان و یا شماره تماس واتساپ این موسسه درمانی هماهنگی های لازم جهت دریافت خدمات درمانی در منزل را انجام دهید.

برای دریافت خدمات درمانی با متخصصین ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *